Zwiedzanie

Przebywając w Rzepedzi można zwiedzić liczne zabytki w najbliższej okolicy np. cerkwie na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego. Poniżej podajemy kilkanaście miejsc wartych odwiedzenia. Więcej informacji znajdziecie Państwo w materiałach dostępnych w obiekcie oraz w emailu powitalnym.

 

  1. Rzepedź – Cerkiew św. Mikołaja Cudotwórcy w Rzepedzi – drewniana cerkiew z 1824 roku. Cerkiew jest położona na niewielkim wzgórzu w dolinie potoku Rzepedka. Jest to typowa trójdzielna cerkiew wschodniołemkowska zbudowana z drewna i kamienia łamanego (podmurówka). Wewnątrz można podziwiać między innymi zachowaną część oryginalnego wyposażenia i dekoracji malarskiej chóru i czterorzędowy ikonostas autorstwa Josipa Bukowczyka. Warto również odwiedzić cmentarz cerkiewny. Jest na nim pochowany między innymi Stanisław Niezabitowski (oficer w czasie Powstania Listopadowego) – właściciel miejscowości.
  2. Szczawne – Cerkiew greckokatolicka (ob. prawosławna) w Szczawnem wzniesiona została w latach 1888-1889 przez cieślę Hojsana z Płonnej. Konsekrowana pw. Zaśnięcia Bogurodzicy (Matki Bożej). Świątynia ulokowana jest na wzgórzu, ok. 150m od szosy Szczawne – Rzepedź, nieopodal przejazdu kolejowego. Charakterystyczne dachy koloru zielonego widoczne są już z daleka.
  3. Turzańsk – Cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła – drewniana parafialna cerkiew prawosławna, wzniesiona w latach 1801–1803 roku. W czerwcu 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obok cerkwi znajduje się najwyższa w Polsce drewniana wolnostojąca dzwonnica słupowa z 1817r. Cerkiew w Turzańsku wyróżnia się spośród innych wieloma względami, bo ma 5 kopuł, pełen ikonostas, dwa boczne ołtarze z ikoną chramową (wyobrażającą wezwanie cerkwi) oraz ikoną św. Mikołaja. Cerkiew ma niezwykle bogatą polichromię figuralną – m.in. jedno z malowideł przedstawia Chrystusa w chacie łemkowskiej z wyposażeniem XIX-wiecznym oraz Łemka siejącego ziarno w przypowieści o siewcy.
  4. Komańcza -. dawna greckokatolicka cerkiew parafialna Opieki Matki Bożej, wzniesiona w 1802 roku. 13 września 2006 cerkiew wraz z całym wyposażeniem doszczętnie spłonęła (udało się uratować jedynie zabytkową dzwonnicę z 1834 roku i przycerkiewne drewniane krzyże). Po 4 latach cerkiew odbudowano wg jej pierwotnych projektów. Nową świątynię konsekrowano 14 października 2010 pod tym samym wezwaniem (Opieki Matki Bożej). Obecna cerkiew jest repliką poprzedniej (drewniana, w stylu łemkowskim).
  5. Komańcza – Cerkiew greckokatolicka w Komańczy z 1988 roku jest to murowano-drewniany obiekt, w którym na kamiennej podmurówce, ustawiono rekonstrukcję drewnianej cerkwi ze wsi Dudyńce w okolicach Sanoka. Mimo młodego wieku cerkiew jest warta obejrzenia. Na miejscu można kupić albumy oraz foldery z historią i zdjęciami cerkwi, oraz regionu.
  6. Komańcza – Klasztor Sióstr Nazaretanek został zbudowany ponad 80 lat temu na zboczu Birczy. W latach 29.10.1955-28.10.1956 przebywał tutaj internowany Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński. Z myślą o przybywających turystach został urządzony Pokój Pamięci ks. Stefana kardynała Wyszyńskiego, upamiętniający jego internowanie w latach 1955–1956 oraz dzieło, które tu się zrodziło z poczucia jego odpowiedzialności za Kościół w Polsce i naród: Jasnogórskie Śluby Narodu i Wielka Nowenna Tysiąclecia, przygotowujące ojczyznę do obchodów Tysiąclecia Chrztu Polski.
  7. Płonna – Cerkiew pw. Pokrowy NMP w Płonnej – murowana cerkiew, obecnie w ruinie, znajdująca się we wsi Płonna. Datowana na 1850 r. Ściany cerkwi zachowane do poziomu dachu. W rejonie prezbiterium zachowane szczątkowe polichromie. Obok cerkwi pozostałości jednego z hełmów. Obok cerkwi urządzono ścieżkę dydaktyczną z ciekawymi fotografiami.
  8. Zagórz- Ruiny klasztoru Karmelitów Bosych na wzgórzu Marymont (Mariamont) są najważniejszą atrakcją miasteczka zwanego bramą Bieszczad. Samochód należy zaparkować w pobliżu kościoła, a stamtąd iść spacerem do tego niepowtarzalnego zabytku. Klasztor został wybudowany początkiem XVII wieku na wzgórzu zwanym Mariamontem, które z 2/3 stron jest otoczone wodami rzeki Osława. Od kilku lat są restaurowane. Oprócz samego klasztoru atrakcją jest 22 metrowa wieża widokowa w jednej z wież budowli.
  9. Sanok – Zamek Królewski w Sanoku sięga swoją historią średniowiecza, a obecnie jest siedzibą Muzeum Historycznego. Muzeum posiada zbiory z zakresu sztuki dawnej i współczesnej między innymi kolekcję sztuki cerkiewnej XII-XX wieku, zbiory sztuki sakralnej z  XV-XIX wieku, galerię Zdzisława Beksińskiego.
  10. Krosno-Centrum Dziedzictwa Szkła. To opowieść o historii znanego od dziesięcioleci w Polsce i na świecie krośnieńskiego szkła. Najważniejszymi atrakcjami Centrum są interaktywne pokazy produkcji i zdobienia szkła, w których turyści mogą brać czynny udział. W Centrum zapoznać się także można z ekspozycjami prezentującymi zarówno szkło artystyczne, wykonane przez najlepszych polskich twórców oraz użytkowe – wspaniałe przykłady najwyższego kunsztu wzorniczego i designu.
  11. Lwów był i nadal pozostaje ważną częścią polskiej tradycji historycznej i kulturowej. W tym pięknym mieście zachowało się wiele śladów polskiego dziedzictwa. Polecamy 1-dniową wycieczka do Lwowa, która wprowadzi Państwa w niepowtarzalny klimat oraz pozwoli obejrzeć prace sławnych artystów i architektów.
  12. Medzilaborce – jedyne w Europie Muzeum Andy Worhola wybitnego amerykańskiego artysty, jednego z głównych przedstawicieli pop-artu, znanego przede wszystkim z prostych i seryjnych kompozycji o wysokim kontraście kolorystycznym, do których używał techniki serigrafii. Powstałe dzięki tej metodzie sitodruki prezentują produkty konsumpcyjne z przeciętnej amerykańskiej lodówki, tj.: puszki Coca-Coli czy zupy pomidorowej Campbell.