Atrakcje & Okolica

Sielska Chyża w Rzepedzi

Trzy domy na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, z dala od cywilizacji...

W Sielskiej Chyży

O nas
Sielska Chyża to trzy przytulne domy w historycznej części miejscowości Rzepedź, u wrót Bieszczadów. Ale domy to nie wszystko, Sielska Chyża to przede wszystkim klimat miejsca. Miejsca, których w Polsce jest coraz mniej i którym chcieliśmy się z Wami podzielić. Bez ludzi, tłoku, zabiegania czy wakacyjnej tandety.
Obiekt zajmuje obszar kilkudziesięciu hektarów, a z uwagi na swoje położenie, na końcu ślepej ulicy, graniczy z obszarem chronionym Natura 2000. Dzięki temu możemy relaksować się w otoczeniu natury, z dala od cywilizacji.
Relaks z książką w hamaku, spacer nad pobliski strumień, do lasu, ambony, a także podziwianie zachodu słońca ze wzgórza prowadzącego na szczyt widokowy Rzepedka. Po drodze wycieczka do naszego magicznego lasu bukowego lub do pobliskiej pasieki. Wieczorem ognisko pod niebem z milionem gwiazd i wizyta w saunie opalanej drewnem z nieziemskim widokiem. Do tego baza wypadowa na okoliczne szlaki.

To właśnie Sielska Chyża…

RELAKS

Dodatkową atrakcją dla wszystkich Gości Sielskiej Chyży jest kącik relaksacyjny z zewnętrzną sauną fińską opalaną drewnem, całorocznym jacuzzi pod gołym niebem oraz słonecznym tarasem z leżakami.

Odkryj również dobroczynne właściwości solanki, dzięki naszej nowo wybudowanej tężni solankowej! Oczyszczaj swoje drogi oddechowe, relaksuj się i popraw swoje samopoczucie.

Kącik relaksacyjny oraz tężnia znajdują się na polanach, w przestrzeni wspólnej. Atrakcje są dzielone przez Gości trzech domów, natomiast rezerwuje się je na wyłączność na daną godzinę.
Każdy z domów może codziennie wykorzystać bezpłatnie jeden termin w saunie (1,5h), jeden termin w balii (1,5h) oraz dwa terminy w tężni (2x1h).
Korzystanie z atrakcji jest bezpłatne, dlatego ewentualna awaria wanny lub tężni nie stanowi podstawy do reklamacji. Z kącika można korzystać samodzielnie, po uprzedniej rezerwacji i zapoznaniu się z regulaminem. Jakiekolwiek nieprawidłowości i problemy należy bezzwłocznie zgłaszać Obsłudze.

Balia z gorącą wodą oraz sauna z panoramicznym oknem przeznaczone są do całorocznego użytkowania – zimą pomagają hartować ciało, a latem stają się miejscem, w którym odpoczywa cała rodzina i znajomi. Kącik usytuowany jest na polanie, dzięki czemu podczas kąpieli oraz saunowania, można podziwiać wspaniałe widoki na pobliskie szczyty.

Seans w tężni pomaga w redukcji stresu, łagodzeniu napięcia mięśniowego i poprawie ogólnego samopoczucia. Inhalacja solanką może również pomóc w złagodzeniu objawów alergii, astmy, zapalenia zatok i innych schorzeń układu oddechowego.

DZIECI
Dla dzieci przygotowaliśmy plac zabaw na polanie z żywym tunelem wierzbowym, jednak głównym zajęciem będzie kontakt z naturą. Dzieci mogą bez przeszkód biegać po okolicznych łąkach, poznawać różne zwierzaki czy taplać się nad płynącym nieopodal strumieniem. Mogą też udać się na piknik wśród traw czy szukać zaginionych kapliczek w okolicy. Nieco starsze dzieci mogą spędzać czas aktywnie, grając w badmintona lub piłkę (dostępne na miejscu), inhalować się w tężni, a ciepła woda w balii umożliwia również kąpiele najmłodszych.
Wszystkie domy zaopatrzyliśmy też w kosz z zabawkami, na życzenie dostępne są również akcesoria dla niemowląt.
W okolicy można udać się także do: hodowli alpak (Czystogarb), Wiejskiego zoo w Berezce, Leśnego Zwierzyńca w Lisznej, na przejażdżkę Bieszczadzką Kolejką Leśną czy na Basen w Sanoku/Lesku.

...SLOW LIFE

Rzepedź to jedno z tych miejsc na ziemi, które nieustannie zachwycają swoim naturalnym pięknem. Bieszczady bogate różnorodnością, jakie niosą ze sobą kolejne pory roku budzą podziw zarówno w skąpane słońcem lata, jak i w iskrzące się mrozami zimy.

Krystalicznie czyste powietrze, głęboka cisza przetykana odgłosami przyrody, poczucie radosnej wolności, zachwyt nad istnieniem, zdrowy dystans do samego siebie i do całego świata – to wszystko tworzy bieszczadzką symfonię życia, której nie sposób nie dostrzec i którą nie sposób się nie zachwycić.

Na wyciągnięcie ręki mamy wszystko to, co gubimy w pośpiechu codzienności, co tracimy z oczu i z serca poganiani czasem sterowanym cywilizacyjnymi i zawodowymi koniecznościami.

To właśnie tutaj, w Rzepedzi, możemy się na moment zatrzymać, odpocząć, oczyścić umysł, a nawet ciało, nabrać odporności na problemy i uzależnienia, które niepotrzebnie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i odbierają naturalną radość życia. To także doskonałe miejsce do pracy twórczej m.in. dla naukowców, specjalistów z branży IT, malarzy, literatów.

HISTORIA MIEJSCA

Rzepedź to wieś szczycąca się kilkusetletnią historią, w której nie brakuje zarówno szczęśliwych jak i tragicznych lat. Pierwotnie nosiła nazwę Repit (Gmina Komańcza). Przez ponad 500 lat ludzie żyli w niej szczęśliwie korzystając z żyznej ziemi i czystej wody. Na zielonych zboczach masywu Rożynkani wypasali swoje wołki. Blisko tysięczna społeczność miała tutaj dobre warunki bytowania.

Wszystko zmieniło się w połowie XX wieku, gdy wojenne i polityczne uwarunkowania zmiotły tę sielską wieś z mapy.

Ludzi wysiedlono, opuszczone gospodarstwa obróciły się w perzynę . Na szczęście Rzepedź całkiem nie zniknęła. Odradzając się przez wiele długich lat istnieje nadal dzieląc się swoim pięknem i gościnnością. Więcej o niezwykłej historii tej zapomnianej miejscowości możecie przeczytać w artykule przewodnika górskiego, Martina Martingera.

Zapraszamy do Rzepedzi, jednego z najbardziej urokliwych zakątków Polski.

Atrakcje w okolicy

Miejsca, które warto zwiedzić podczas pobytu

Zamek i Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku

Skansen i miasteczko galicyjskie w Sanoku

Muzeum Andy Worhola w Medzilaborcach

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Wycieczka piesza na szczyt Rzepedka

Wycieczka do Rezerwatu Kamień nad Rzepedzią

Wampiryczne pochówki w Jaworniku

Sine wiry

Polańczyk i Solina – rejs statkiem po jeziorze

Wycieczka nad Jeziorka Duszatyńskie

Szlak cerkwii: Rzepedź, Komańcza, Szczawne, Turzańsk

Szczyt Korbania

Jeśli nie macie czasu na samodzielne organizowanie wycieczek to warto powierzyć to zadanie profesjonalistom! Skorzystajcie z jednodniowych wycieczek organizowanych przez Biuro Podróży Bieszczader. Biuro posiada w swojej ofercie łącznie 13 wycieczek i każda ma wyjątkowy program. Najbardziej polecamy:

1. BIESZCZADY W PIGUŁCE, czyli śladami filmu Wataha

2. TRAPERSKA PRZYGODA

3. WODAMI rzeki San!