O nas

Sielska Chyża w Rzepedzi

Trzy domy na pograniczu Beskidu Niskiego i Bieszczadów, z dala od cywilizacji...

W Sielskiej Chyży

O nas
Sielska Chyża to trzy przytulne domy w historycznej części miejscowości Rzepedź, u wrót Bieszczadów. Ale domy to nie wszystko, Sielska Chyża to przede wszystkim klimat miejsca. Miejsca, których w Polsce jest coraz mniej i którym chcieliśmy się z Wami podzielić. Bez ludzi, tłoku, zabiegania czy wakacyjnej tandety.
Obiekt zajmuje obszar kilkudziesięciu hektarów, a z uwagi na swoje położenie, na końcu ślepej ulicy, graniczy już tylko z obszarem chronionym Natura 2000. Dzięki temu możemy relaksować się w otoczeniu natury, z dala od cywilizacji. Można też śmiało pozwolić dzieciom biegać po łące, udać się na piknik wśród traw czy szukać zaginionych kapliczek w okolicy. Dla dzieci przygotowaliśmy również plac zabaw na polanie.
Relaks z książką w hamaku, spacer nad pobliski strumień, do lasu, ambony, a także podziwianie zachodu słońca ze wzgórza prowadzącego na szczyt widokowy Rzepedka. Po drodze wycieczka do naszego magicznego lasu bukowego lub do zagajnika w okolicy domku Tarnica, w którym swoją pasiekę prowadzi nasz sąsiad, Pan Andrzej Szary. Wieczorem ognisko pod niebem z milionem gwiazd i wizyta w saunie opalanej drewnem z nieziemskim widokiem. Do tego doskonała baza wypadowa na wszelkie szlaki bieszczadzkie.

To właśnie Sielska Chyża…

KĄCIK RELAKSACYJNY SPA

Dodatkową atrakcją dla wszystkich Gości Sielskiej Chyży jest kącik relaksacyjny z zewnętrzną sauną fińską opalaną drewnem, całorocznym jacuzzi pod gołym niebem oraz słonecznym tarasem z leżakami.

Balia z gorącą wodą oraz sauna z panoramicznym oknem przeznaczone są do całorocznego użytkowania – zimą pomagają hartować ciało, a latem stają się miejscem, w którym odpoczywa cała rodzina i znajomi. Kącik usytuowany jest na polanie, dzięki czemu podczas kąpieli oraz saunowania, można podziwiać wspaniałe widoki na bieszczadzkie szczyty.

“Kącik SPA” jest wspólny dla Gości naszych trzech domów, natomiast rezerwuje się go na wyłączność na daną godzinę. Każdy z domów może codziennie wykorzystać 2x termin po 1,5h. Z kącika można korzystać samodzielnie, po uprzedniej rezerwacji i zapoznaniu się z regulaminem.

Korzystanie z kącika jest bezpłatne, dlatego ewentualna awaria wanny jacuzzi nie stanowi podstawy do reklamacji. Jakiekolwiek nieprawidłowości i problemy należy bezzwłocznie zgłaszać Obsłudze.

...SLOW LIFE

Rzepedź to jedno z tych miejsc na ziemi, które nieustannie zachwycają swoim naturalnym pięknem. Bieszczady bogate różnorodnością, jakie niosą ze sobą kolejne pory roku budzą podziw zarówno w skąpane słońcem lata, jak i w iskrzące się mrozami zimy.

Krystalicznie czyste powietrze, głęboka cisza przetykana odgłosami przyrody, poczucie radosnej wolności, zachwyt nad istnieniem, zdrowy dystans do samego siebie i do całego świata – to wszystko tworzy bieszczadzką symfonię życia, której nie sposób nie dostrzec i którą nie sposób się nie zachwycić.

Na wyciągnięcie ręki mamy wszystko to, co gubimy w pośpiechu codzienności, co tracimy z oczu i z serca poganiani czasem sterowanym cywilizacyjnymi i zawodowymi koniecznościami.

To właśnie tutaj, w Rzepedzi, możemy się na moment zatrzymać, odpocząć, oczyścić umysł, a nawet ciało, nabrać odporności na problemy i uzależnienia, które niepotrzebnie utrudniają nam codzienne funkcjonowanie i odbierają naturalną radość życia. To także doskonałe miejsce do pracy twórczej m.in. dla naukowców, specjalistów z branży IT, malarzy, literatów.

HISTORIA MIEJSCA

Rzepedź to wieś szczycąca się kilkusetletnią historią, w której nie brakuje zarówno szczęśliwych jak i tragicznych lat. Pierwotnie nosiła nazwę Repit (Gmina Komańcza). Przez ponad 500 lat ludzie żyli w niej szczęśliwie korzystając z żyznej ziemi i czystej wody. Na zielonych zboczach masywu Rożynkani wypasali swoje wołki. Blisko tysięczna społeczność miała tutaj dobre warunki bytowania.

Wszystko zmieniło się w połowie XX wieku, gdy wojenne i polityczne uwarunkowania zmiotły tę sielską wieś z mapy.

Ludzi wysiedlono, opuszczone gospodarstwa obróciły się w perzynę . Na szczęście Rzepedź całkiem nie zniknęła. Odradzając się przez wiele długich lat istnieje nadal dzieląc się swoim pięknem i gościnnością. Więcej o niezwykłej historii tej zapomnianej miejscowości możecie przeczytać w artykule przewodnika górskiego, Martina Martingera.

Zapraszamy do Rzepedzi, jednego z najbardziej urokliwych zakątków Polski.

Atrakcje w okolicy

Miejsca, które warto zwiedzić podczas pobytu

Zamek i Galeria Zdzisława Beksińskiego w Sanoku

Skansen i miasteczko galicyjskie w Sanoku

Muzeum Andy Worhola w Medzilaborcach

Bieszczadzka Kolejka Leśna

Wycieczka piesza na szczyt Rzepedka

Wycieczka do Rezerwatu Kamień nad Rzepedzią

Wampiryczne pochówki w Jaworniku

Sine wiry

Polańczyk i Solina – rejs statkiem po jeziorze

Wycieczka nad Jeziorka Duszatyńskie

Szlak cerkwii: Rzepedź, Komańcza, Szczawne, Turzańsk

Szczyt Korbania

Jeśli nie macie czasu na samodzielne organizowanie wycieczek to warto powierzyć to zadanie profesjonalistom! Skorzystajcie z jednodniowych wycieczek organizowanych przez Biuro Podróży Bieszczader. Biuro posiada w swojej ofercie łącznie 13 wycieczek i każda ma wyjątkowy program. Najbardziej polecamy:

1. BIESZCZADY W PIGUŁCE, czyli śladami filmu Wataha

2. TRAPERSKA PRZYGODA

3. WODAMI rzeki San!